Sport Ndërkombëtar

Legjenda e NBA vdes në moshën 88-vjeçare

Bill Russell, i cili fitoi 11 kampionate në NBA gjatë karrierës së tij në Hall of Fame me Boston Celtics, vdiq të dielën në moshën 88-vjeçare.

Vdekja e Russell u konfirmua në një deklaratë të postuar në llogarinë e tij në Twitter, ku thuhej se 12 herë ylli i NBA-së ndërroi jetë me gruan e tij pranë.

“Me zemër të rëndë dëshirojmë t’ua përcjellim të gjithë miqve, fansave dhe ndjekësve të Bill. Bill Russell, fituesi më pjellor në historinë e sportit amerikan, ndërroi jetë sot i qetë në moshën 88-vjeçare, me gruan e tij, Jeannine, pranë tij. Aranzhimet për memorialin e tij do të shpallen së shpejti”.

I konsideruar si qendra më e madhe mbrojtëse në historinë e basketbollit, Russell i ktheu Celtics në një fuqi që fitoi tetë tituj radhazi nga 1959 deri në 1966.

Russell ankoroi një dinasti të Boston Celtics që fitoi 11 tituj në 13 vjet dhe dy të fundit të tij ishin si trajneri i parë me ngjyrë në çdo sport të madh amerikan.

Ai ishte një Hall of Famer, pesë herë MVP dhe 12 herë në All-Star, duke fituar me mbrojtje dhe rikthim dhe zhvilloi beteja me Wilt Chamberlain.

Russell gjithashtu marshoi për të drejtat civile me Martin Luther King Jr. dhe qëndroi me boksierin Muhammad Ali kur ai refuzoi induksionin ushtarak./Shqip.com