Lajme

Lajçak në Oslo, diskuton me krerët shtetërorë për dialogun Kosovë – Serbi

Lajçak në takim me krerët e Norvegjisë.

Miroslav Lajçak, përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian, me Sekretarin e Përgjithshëm dhe ekipin e Ministrisë së Punëve të Jashtme në Oslo kanë biseduar për dialogun Kosovë – Serbi, transmeton Shqip.com.

Përmes një postimi në Twitter, Lajçak u shpreh mirënjohës për mbështetjen e fortë që po i jep shteti norvegjez dialogut.

Po ashtu, përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian theksoi se në takim me zyrtarët e shtetit kanë diskutuar edhe për Ballkanin Perëndimor.

“Është mirë që jam sot në Oslo! Në takimet me Sekretarin e Shtetit, Sekretarin e Përgjithshëm dhe ekipin e Ministrisë së Punëve të Jashtme për Ballkanin Perëndimor, kemi diskutuar për situatën në Ballkanin Perëndimor dhe dialogun. Unë jam mirënjohës për mbështetjen e fortë të Norvegjisë”, ka shkruar Lajçak.

Ndryshe, Lajçak javën e kaluar ka qëndruar në Kosovë ku është takuar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani.

Në këto takime, ata kanë biseduar për dialogun si dhe mundësitë që të ketë takime të ardhshme në Bruksel dhe rezultatet nga këto takime./SHQIP.com