Lajme Botë

Koreja e Veriut lëshon alarm për mot ekstremisht të ftohtë

Autoritetet e Koresë së Veriut kanë paralajmëruar për rënje të mëdha të temperaturave.

Temperaturat ka gjasa të bien nën -30C në rajonet veriore, që janë gjithashtu pjesa më e varfër e vendit. Gjithashtu, edhe zonat bregdetare pritet që të përballen me erëra të forta.

Krahas Koresë së Veriut, edhe ajo e Jugut  ka lëshuar një paralajmërim të valës së ftohtë duke përfshirë edhe Kinën.

Temperaturat me të ulëta brenda një dekade pritet të shënohen edhe në Japoni, raporton BBC.

Edhe pse Koreja e Veriut është prekur nga moti ekstrem ose i pafavorshëm pak a shumë si vendet e tjera, dihet shumë pak për ndikimin e kësaj në popullin e saj.

Ryanggang, North Hamgyong dhe South Hamgyong, provincat më të varfra të vendit dhe ato që pritet të jenë më të prekshme ndaj tronditjeve klimatike, janë të gjitha të vendosura në veri.

Elektriciteti është i pazakontë jashtë kryeqytetit Pyongyang dhe familjet në këto vende njoftohet se djegin dru dhe bimë të thata për ngrohtësi gjatë dimrit, ka raportuar NK News. Thuhet se shumë përdorin thjesht mbështjellës plastikë rreth dyerve dhe dritareve të tyre për izolim.

Radio Free Asia raportoi në dhjetor se “një numër i madh” njerëzish në vend kishin humbur në fund të vitit të kaluar gjatë një tjetër kohe  jashtëzakonisht të ftohtë – shumë mendohet të kenë vdekur nga uria ose ngrirja.

Pasiguria ushqimore në Korenë e Veriut thuhet se është në pikën më të keqe që nga një greva e urisë e përhapur në vitet 1990, sipas Lukas Rengifo-Keller, një analist kërkimor në Institutin Peterson për Ekonominë Ndërkombëtare në SHBA.

Në vitin 2019, Koreja e Veriut tha se po vuante thatësirën e saj më të keqe në gati katër dekada. Kjo vjen pasi OKB tha se deri në 10 milionë koreano-veriorë ishin “në nevojë urgjente për ndihmë ushqimore”, duke raportuar se njerëzit kishin mbijetuar me vetëm 300 g (10.5 oz) ushqim në ditë atë vit.

Në vitin 2020, Koreja e Veriut u godit nga pesë tajfune të mëdha, të cilat shkaktuan dëme të mëdha strukturore në ndërtesa, rrugë, fabrika dhe sisteme ujore dhe zhvendosën mijëra qytetarë.

Shkencëtarët thonë se moti ekstrem, duke përfshirë edhe valët e ftohta, po bëhet më i zakonshëm për shkak të ndryshimeve klimatike.

Alarmet e valës së ftohtë të së martës vijnë ndërsa Pheniani përgatitet të festojë 75 vjetorin e Ushtrisë Popullore Koreane javën e ardhshme.

/Shqip.com