Lajme

Komploti i vrasjes në Gjermani, e përfshirë edhe një femër kosovare

Policia gjermane duke kërkuar në një zonë të pyllëzuar

Një grua 23-vjeçare, me ndihmën e shoqes së saj, vrau një të huaj për të inskenuar vdekje dhe për të “filluar një jetë të re për shkak të problemeve familjare”, thanë policia dhe prokurorët në Gjermani.

Larg nga të qenit viktimë, gruaja që kishte qenë e zhdukur kishte gjetur një të ngjashme në Instagram dhe e kishte vrarë me një mik në mënyrë që të inskenonte vdekjen e saj dhe të “fillonte një jetë të re”, thonë tani prokurorët dhe policia në Bavari . Rasti është quajtur “vrasja e zhveshur” nga mediat lokale.

Urdhrat e arrestit për dyshimin e vrasjes janë lëshuar tani për gruan dhe shoqen e saj, njoftoi të hënën policia në qytetin jugor të Ingolstadt, në veri të kryeqytetit rajonal, Mynihut. Dyshja janë në paraburgim prej disa ditësh pas zbulimit të trupit.

“Mund të konfirmoj se femra e akuzuar 23-vjeçare padyshim kishte planifikuar të fillonte një jetë të re për shkak të problemeve familjare”, tha zëdhënësi i policisë, Andreas Aichele për NBC News.

Ajo kishte krijuar disa llogari në media sociale “për të gjetur çdo person që dukej sa më i ngjashëm me të”, tha Aichele.

“Hetimet zbuluan kontakte me disa vajza të reja gjatë një periudhe disajavore. Hetuesit supozojnë se me një pretekst ajo arriti të organizonte një takim me viktimën e mëvonshme. Së bashku me 23-vjeçarin ajo udhëtoi në rajonin e Heilbronn për ta marrë atë”, shtoi Aichele.

Sipas ligjeve gjermane të privatësisë, emrat e plotë të viktimave apo të dyshuarve nuk bëhen publike.

Misteri filloi më 16 gushtin e kaluar, kur trupi i një gruaje që ishte vrarë me thikë u gjet nga prindërit e gruas gjermano-irake në automjetin e saj të parkuar në Ingolstadt, sipas një deklarate nga policia në Ingolstadt.

Por një autopsi e mëvonshme “ngriti dyshime serioze për identitetin e gruas”, thanë ata në një deklaratë dy ditë më vonë.

Dy ditë më vonë, policia e kishte arrestuar gruan dhe një tjetër 23-vjeçare me prejardhje kosovare nën dyshimin për vrasje. Që atëherë, dy të dyshuarat janë në paraburgim dhe urdhër-arrestet për dyshimin për vrasje.

“Të dyshuarat dolën me planin për të kërkuar në internet për një grua që dukej e ngjashme me gjermano-iraken, ta vrasin dhe ta vendosin në atë mënyrë që kufoma të ngatërrohet me të dyshuarin”, tha policia në një deklaratë të hënën.

Sipas policisë bavareze, e dyshuara kryesore kontaktoi viktimën përmes rrjeteve sociale në fillim të gushtit dhe organizoi një takim më 16 gusht. Ajo udhëtoi me shoqen e saj në zonën e Heilbronn, në perëndim të Ingolstadt.

Viktima u tërhoq nga automjeti dhe u godit me thikë për vdekje në një zonë të pyllëzuar “në mënyrë tinëzare dhe për motive të ulëta”, theksohet në deklaratë, shkruan Nbcnews.

Fiona Brookman, një profesore e kriminologjisë në Universitetin e Uellsit Jugor, e quajti rastin “shumë të pazakontë” sepse femrat përbëjnë 10% ose më pak të rasteve të vrasjeve.

/Shqip.com