Sport Ndërkombëtar

Kapitenët e Premier Leagues marrin vendim të mos gjunjëzohen para çdo ndeshje

Lojtarët e Premierligës nuk do të do ulen më në gjunjë, para çdo ndeshjeje.

Klubet e nivelit të lartë filluan të gjunjëzohen për të mbështetur lëvizjen Black Lives Matter, e cila u bë e njohur pas vdekjes së George Floyd në Shtetet e Bashkuara në maj 2020.

Kapitenët e Premier League e morën vendimin pas konsultimit me lojtarët, shkruan BBC.

Në vend të kësaj, gjesti do të shihet përpara raundeve të caktuara të lojërave, duke përfshirë ndeshjet e Boxing Day dhe finalet e Kupës.

Lojtarët dhe stafi gjithashtu do të gjunjëzohen para ndeshjeve të para dhe të fundit të sezonit 2022-23, si dhe raundeve të dedikuara të ndeshjeve “No Room for Racism” në tetor dhe mars.

Gjesti u bë para Komunitetit Shield mes Liverpool dhe Manchester City të shtunën e kaluar.

Thuhet se kapitenët dhe lojtarët besojnë se ‘më pak është më shumë’ – duke shpresuar që kur gjuri të merret, do të ketë ndikim më të madh.

“Ne kemi vendosur të zgjedhim momente të rëndësishme për të gjunjëzuar gjatë sezonit për të theksuar unitetin tonë kundër të gjitha formave të racizmit dhe duke bërë kështu ne vazhdojmë të tregojmë solidaritet për një kauzë të përbashkët”, thuhet në një deklaratë të përbashkët.nga kapitenët e Premier League. Ne mbetemi të vendosur me vendosmëri për të çrrënjosur paragjykimet racore dhe për të sjellë një shoqëri gjithëpërfshirëse me respekt dhe mundësi të barabarta për të gjithë”, thuhet në njoftim.

Gjesti u frymëzua nga lojtari i NFL, Colin Kaepernick, i cili vendosi për protestën e heshtur kundër shtypjes racore duke u gjunjëzuar gjatë himnit kombëtar të SHBA.

Megjithatë, sulmuesi i Crystal Palace Wilfried Zaha u ndal në shkurt të vitit 2021, duke thënë në atë kohë se “për momentin nuk ka rëndësi nëse gjunjëzohemi apo qëndrojmë në këmbë, disa prej nesh ende vazhdojnë të marrin abuzime”.

Disa klube të Kampionatit, duke përfshirë Derby, Brentford, Bournemouth dhe Queens Park Rangers, gjithashtu ndaluan në atë kohë.

Swansea City dhe Bristol Citygjithashtu së fundmi njoftuan se do të ndalonin aksionin gjithashtu./Shqip.com