Sport Ndërkombëtar

Hungaria befason Gjermanin, Anglia nuk mund t’i hakmerret Italisë

Në një ripërsëritje të finales së Euro 2020, Anglia udhëtoi në San Siro për t’u përballur me Italinë dhe u mposht me rezultat minimal 1:0.

Të dy skuadrat luajtën një pjesë të parë të dobët dhe asnjë prej portierëve nuk iu desh të përballej me shumë kërcënime.

Mikpritësit u afruan më së shumti pasi Gianluca Scamacca kaloi Harry Maguire në shtyllën e pasme, por Nick Pope ishte gati për të mos lejuar që topi të zvarritej nën traversë.

Ndërsa Anglia hetonte, Italia dukej e rrezikshme në kundërsulm dhe thuajse kapitalizoi në fillim të pjesës së dytë duke marrë epërsinë me një top të thjeshtë të gjatë nga shpina.

Në zonën e penalltisë së Anglisë, Giacomo Raspadori u lejua të rrëmbejë topin me mjeshtëri, të hapë hapësirë ​​dhe ta kthejë gjuajtjen e tij në rrjetën anësore përtej Papës së zhytjes.

Harry Kane do t’i thumbonte dorezat Gianluigi Donnarumma-s dy herë radhazi, përpara se nikoqirët të refuzonin dy mundësi të shkëlqyera për të shtuar numrin e tyre pasi Anglia u shpëtua nga shtylla.

Në ndeshjen tjetër Hungaria befasoi Gjermaninë, duke e mposhtur me rezultat minimal 1:0.

Mysafirët kaluan në epërsi tronditëse pasi Ádám Szalai kaloi Hungarinë në avantazh në minutën e 17-të.

Dominik Szoboszlai gjuajti një kënd të sheshtë drejt zonës e rreptësisë, e cila u përball me goditjen instinktive të Szalait që fluturoi përtej Marc-André ter Stegen.

Timo Werner do ta fuste topin në rrjetë për mikpritësit në pjesën e dytë, por ai do të përjashtohej për pozicion jashtë loje përpara se Martin Adam të mohohej nga afërsia nga një pritje e shkëlqyer e ter Stegen./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022