Sport Ndërkombëtar

Guardiola: Haaland ka ngjashmëri me Messin

Sulmuesi nuk ishte i kënaqur me vetëm dy gola në debutimin e tij në Premier League dhe trajneri i tij ishte i lumtur që e dëgjoi atë

Uria e pashuar e Erling Haaland për gola është një tipar që ai ndan me Lionel Messin, sipas trajnerit të Manchester City, Pep Guardiola.

Nënshkrimi i ri shënoi dy herë në debutimin e tij në Premier League kundër West Ham të dielën për të larguar kampionët në fuqi në një fitore 2-0 në ndeshjen e tyre hapëse të sezonit.

Reprezentuesi norvegjez hapi llogarinë e tij me një penallti në pjesën e parë të ndeshjes në Londër përpara se të kapte pas një pasimi nga Kevin De Bruyne dhe të gjuante në të dytën pak pas orës.

Pavarësisht fillimit vendimtar të jetës së tij në kampionatin anglez, Haaland nuk ishte i kënaqur me dyfishin e tij, duke thënë se “është e keqe” që ai nuk arriti një hat-trick .

Guardiola ishte i lumtur kur dëgjoi për dëshirën e 22-vjeçarit për të vazhduar të shënojë, duke thënë se kjo i kujton atij ditët e tij në Barcelonë me sulmuesin ikonik Messi, i cili tani luan për Paris Saint-Germain.

“Kjo është mirë, më pëlqen. Unë isha me fat si trajner që isha me Messin dhe kur ai shënoi dy, ai donte tre, dhe kur shënonte tre, ai dëshiron katër. Golashënuesit më të mirë nuk janë kurrë të ngopur, ata janë gjithmonë të uritur dhe të uritur dhe duan më shumë”, tha Guardiola në një konferencë për shtyp pas ndeshjes.

Haaland shënoi 22 herë në 24 paraqitje në Bundesligë sezonin e kaluar dhe 27 në 28 ndeshje vitin e kaluar me Dortmundin./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022