Lajme Botë

Gjykata e Teheranit dënon personin e parë me vdekje për shkak të trazirave

Një gjykatë në Iran ka dhënë dënimin e parë me vdekje për një person të arrestuar për pjesëmarrje në protestat që kanë përfshirë vendin.

Një Gjykatë Revolucionare në Teheran gjeti se i pandehuri, i cili nuk u emërua, i kishte vënë zjarrin një objekti qeveritar dhe ishte fajtor për “armiqësi kundër Zotit”.

Një gjykatë tjetër dënoi pesë persona nga pesë deri në 10 vjet me akuza të sigurisë kombëtare dhe rendit publik, raporton BBC.

Të paktën 20 persona aktualisht po përballen me akuza të dënueshme me vdekje.

Protestat kundër institucionit klerik të Iranit shpërthyen dy muaj më parë pas vdekjes në paraburgim të një gruaje të re të arrestuar nga policia e moralit për dyshimin se kishte thyer rregullat e rrepta të hixhabit.

Raportohet se ato janë përhapur në 140 qytete dhe qyteza dhe janë evoluar në sfidën më të rëndësishme për Republikën Islamike në më shumë se një dekadë.

Të paktën 326 protestues, duke përfshirë 43 fëmijë dhe 25 gra, janë vrarë në një goditje të dhunshme nga forcat e sigurisë, sipas të Drejtave të Njeriut në Iran.

/Shqip.com