Lajme

Gjendet sërish armatim brenda manastirit të Banjskës

Dioqeza e Rashkës ka njoftuar se gjatë kontrolleve të policisë dhe pjesëtarëve të EULEX-it, në oborrin e manastirit të Banjskës është gjetur armatim.

“As EULEX-i dhe as policia nuk gjetën ndonjë gjë që mund të rrezikonte manastirin apo vëllazërinë e tij monastike. Megjithatë, në dy zona të oborrit të manastirit u zbuluan armë zjarri, parzmore dhe pajisje. Këto sende u hodhën nga personat e armatosur gjatë tërheqjes së djeshme nga manastiri. E rëndësishme është se në manastir nuk u gjetën gjurmë gjaku dhe gjatë gjithë ngjarjeve nuk pati viktima brenda mureve të manastirit. Ekipet e mjekësisë ligjore morën printime dhe intervistuan pelegrinët, të cilët më pas, të shoqëruar nga policia dhe EULEX-i, kaluan kalimin kufitar të Jarinjës për t’u kthyer në shtëpitë e tyre”, thuhet në njoftim.

Kjo dioqezë ka thënë se policia dhe pjesëtarët e EULEX-it kanë kontrolluar të gjitha dhomat e rezidencës, ku sipas dioqezës, iu është treguar se as murgjit dhe as pelegrinët nuk kanë pasur ndonjë përfshirje në ngjarjet tragjike.

Derisa e njëjta u ka shprehur ngushëllime familjeve të gjithë atyre që humbën jetën, përfshirë edhe familjeve të personave të armatosur që u vranë gjatë përplasjes me policinë.

Dioqeza ka bërë thirrje për paqe, ndërsa ka shtuar se janë në kontakte me KFOR-in, EULEX-in dhe ambasadorët e Quintit.

/Shqip.com