Lajme Botë

Erdogan tregon vendosmërinë për të forcuar lidhjet me Izraelin

Pamje nga takimi i presidentit Erdogan me homologun nga Izraeli, Isaac Herzog

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan dhe Presidenti i Izraelit, Isaac Herzog diskutuan marrëdhëniet dypalëshe në një bisedë telefonike të hënën vonë, sipas drejtorisë së komunikimit.

Sipas një deklarate të Drejtorisë së Komunikimit të Turqisë të martën, Herzog e uroi Erdoganin për muajin e ardhshëm të shenjtë mysliman të Ramazanit, ndërsa presidenti turk i uroi homologut të tij izraelit festën e Pashkës hebreje.

Duke falënderuar Izraelin për solidaritetin dhe mbështetjen e tij pas tërmeteve masive të muajit të kaluar në Turqinë jugore, Erdogan ripohoi gjithashtu vendosmërinë e Ankarasë për të forcuar marrëdhëniet.

Erdogan më tej përcolli “shqetësimin e tij të thellë” për rritjen e sulmeve dhe akteve të dhunës në Bregun Perëndimor të pushtuar me afrimin e Ramazanit, sipas deklaratës.

Ai nënvizoi rëndësinë e moslejimit të provokimeve dhe kërcënimeve kundër statusit historik dhe spiritualitetit të xhamisë al-Aksa në Jerusalemin Lindor të pushtuar, shkruan Anadolu.

Deklarata vuri në dukje gjithashtu se Erdogan falënderoi Herzogun për përpjekjet e tij për të ruajtur qetësinë dhe status quo-në.

/Shqip.com