Lajme Botë

Erdoğan dhe Steinmeier në Berlin diskutojnë rreth Gazës

Presidenti i Türk, Recep Tayyip Erdoğan, u takua në Berlin me homologun e tij gjerman Frank-Walter Steinmeier, ku diskutuan sulmet e Izraelit në Gaza si dhe marrëdhëniet midis dy vendeve, raporton Anadolu.

Sipas një deklarate nga Drejtoria e Komunikimeve të Türkiyes, në takimin e mbajtur në Pallatin Bellevue, rezidenca zyrtare e presidentit Steinmeier, Erdoğan tha: “Sulmet e Izraelit në tokat palestineze duhet të pushojnë dhe është thelbësore përgjigja globale ndaj shkeljeve izraelite të të drejtave të njeriut”.

“Duhet të vendoset menjëherë një armëpushim në rajon, duhet të dërgohet ndihma humanitare, pasi njerëzimi humb çdo ditë që gjakderdhja vazhdon”, shtoi Erdoğan, i cili ndodhet në një vizitë pune njëditore në Berlin.

“Përveç bashkëpunimit për të siguruar një armëpushim në rajon dhe dërgimin e shpejtë të ndihmave humanitare, të dy liderët ranë dakord se struktura me dy shtete është zgjidhja e vetme për paqen e përhershme”, theksohet në deklaratë.

Bashkë me presidentin Erdoğan në Berlin mbërritën edhe ministri i Punëve të Jashtme, Hakan Fidan, ministri i Tregtisë, Ömer Bolat, drejtori i komunikimeve të presidencës, Fahrettin Altun, kreu i Agjencisë Kombëtare të Inteligjencës, İbrahim Kalın dhe kryekëshilltari i presidentit, ambasadori Akif Çağatay Kılıç.

Takimi vjen në një moment vendimtar për konfliktin Izrael-Palestinë, pasi Erdoğan dhe protestuesit në mbarë botën shprehin zemërimin dhe zhgënjimin në rritje për mungesën e një përgjigjeje më të fortë ndaj atyre që ata i quajnë shkelje humanitare dhe madje edhe krime lufte nga Izraeli.

Teksa Izraeli ka bastisur spitalet ditët e fundit dhe nuk tregon shenja për të hequr dorë nga sulmet e tij, çdo mundësi për të arritur një armëpushim do të kërkojë presion më të fortë dhe një përgjigje më të unifikuar ndërkombëtare.

/Shqip.com