Lajme

“E vështirë por jo e pamundur”, UEFA tregon skenarët si Shqipëria mund të kalojë grupin

Mbrëmjen e sotme në orën 21:00 luhet ndeshja vendimtare për kombëtaren shqiptare të futbollit, ndaj asaj spanjolle.

Shqipërisë i duhet me patjetër një fitore për të kaluar grupin. Por për të shkuar në fazën tjetër, vlen edhe një barazim, megjithëse në këtë rast varet edhe nga rezultati i ndeshjes mes Kroacisë dhe Shqipërisë.

Ja shpjegimi i UEFA për Grupin B:

24 qershor: Shqipëria (1) – Spanja (6), Kroacia (1) – Italia (3)

Spanja kalon në raundin e 16-të si fituese e grupeve.

Italia do të kalojë në raundin e 16-të si nënkampione e grupit nëse shmang humbjen kundër Kroacisë. Italia nuk do të arrijë dot në fazën e 16-të nëse humbet dhe Shqipëria mund Spanjën.

Shqipëria do të kalojë në raundin e 16-të si nënkampione e grupit nëse mposht Spanjën dhe Kroacia mund Italinë, duke siguruar që Shqipëria të përfundojë përpara Kroacisë në diferencën e përgjithshme të golave ??ose më pas golat e përgjithshëm të shënuar, ose më pas pikët disiplinore ose më pas renditjen e Kualifikuesve Evropian. Shqipëria nuk do të mund të arrijë në 1/8 nëse humbet, ose nëse barazohet dhe Kroacia mund Italinë.

Kroacia do të kalojë në raundin e 16-të si nënkampione e grupit nëse mposht Italinë dhe Shqipëria nuk mund Spanjën (nëse fiton edhe Shqipëria, Kroacia dhe Shqipëria do të ndahen në vendin e dytë dhe të tretë sipas kritereve të mësipërme). Kroacia nuk do të mund të arrijë në 1/8 nëse humbet, ose nëse barazohet dhe Shqipëria shmang humbjen.

/Shqip.com