Lajme Botë

E frikshme, avioni kërcen në mënyrë të pakontrolluar në pistë gjatë uljes (Video)

Ky është momenti i tmerrshëm kur një aeroplan pasagjerësh kërcen në mënyrë të pakontrolluar në pistë gjatë uljes në një resort spanjoll.

Avioni Canaryfly po transportonte pasagjerë nga Gran Canaria në Lanzarote kur hasi në vështirësi në ulje.

Pamjet e kapura nga pista në aeroportin César Manrique treguan avionin teksa po afrohej për tu ulur.

Por pasagjerët e kuptuan shpejt se kjo nuk ishte një ulje e zakonshme. Sapo rrotat prekën asfaltin, avioni filloi të kërcente në mënyrë të pakontrolluar. Që nga kërcimi i parë avioni u ngrit në ajër dhe hunda e tij u ngrit përpara. U hodh përsëri dhe hunda u përkul edhe më përpara.

Në kërcimin e tretë, avioni shkon lart në ajër, zbret dhe kthehet përpara se piloti të përpiqet ta ule përsëri.

Megjithatë, ai kthehet përsëri në asfalt, duke bërë që piloti të ndërpresë uljen dhe të fluturojë përsëri në qiell mbi aeroport.

Sipas gazetës lokale Canarian Weekly, piloti qarkulloi mbi ishull. Në përpjekjen e dytë, piloti e uli me sukses avionin. /Daily Mail

/Shqip.com