Art Jetese

Dietologët rëndisin ushqimet për të qëndruar të freskët dhe të hidratuar

Kur ditët me diell kthehen në temperatura të papërballueshme, merrni parasysh të bëni ndryshime në dietën tuaj për të mbajtur trupin të funksionojë në mënyrën më të mirë.

Ushqimet që zgjidhni gjatë këtyre muajve më të nxehtë, mund t’ju ndihmojnë të shmangni efektet e rrezikshme të dehidrimit dhe t’ju mbajnë më rehat.

A na mbajnë vërtet ushqimet e ftohta?

Ndërsa mund të ndiheni lehtësim të përkohshëm duke ngrënë akullore ose duke rrëmbyer një lagështi në një ditë të nxehtë, trupi juaj në fakt nuk po ftohet, thotë dietologu Christopher Mohr për Yahoo Life.

“Ngrënia e ushqimeve të ftohta mund t’ju bëjë të ndiheni më të freskët për pak, duke ulur temperaturën në gojë dhe në fyt”, shpjegon Mohr.

“Është një zgjidhje e mirë dhe e shpejtë në një ditë të nxehtë, por nuk e ndryshon shumë temperaturën e përgjithshme të trupit”.

Arsyeja për këtë është sepse trupi juaj lufton për të ruajtur temperaturën e tij të brendshme, një proces i njohur si homeostazë.

Kjo është arsyeja pse trupi juaj ju bën të djersiteni kur jeni ngrohtë (pra për të ftohur trupin tuaj) dhe të dridheni kur është ftohtë (për të gjeneruar nxehtësi).

Në shumicën e rasteve, një ditë e nxehtë nuk ka gjasa të rrisë temperaturën e trupit tuaj, gjë që zakonisht ndodh kur jeni duke luftuar një sëmundje ose infeksion.

Megjithatë, ekspozimi i zgjatur ndaj temperaturave të larta, aktiviteti fizik intensiv ose dehidratimi, mund të shkaktojë mbingarkimin e sistemit të ftohjes së trupit tonë, duke ndryshuar temperaturën e brendshme.

Kjo është ajo që shkakton sëmundje të lidhura me nxehtësinë, si lodhja nga nxehtësia ose goditja nga nxehtësia.

Cilat ushqime janë të mira për ditët e nxehta?

Ushqimet e ftohta mund të duken si rruga e duhur, por realiteti është se temperatura e ushqimit tuaj është shumë më pak e rëndësishme se ajo që është në të – veçanërisht, uji.

Akademia Kombëtare e Mjekësisë sugjeron se rekomandimi ditor për konsumin e ujit është nëntë gota (2.2 litra) për gratë dhe trembëdhjetë gota (3 litra) për burrat.

Ky rekomandim, megjithatë, sugjeron që të rritet sasia kur jashtë është nxehtë, pasi ju duhet të rimbushni lëngjet tuaja.

Nicholas Rush, dietolog, thotë për Yahoo Life se megjithëse uji është thelbësor, “disa ushqime mund t’i japin një nxitje serioze hidratimit tuaj”.

Rush renditë ushqimet e pasura me lëndë ushqyese që përmbajnë gjithashtu shumë ujë përfshijnë.

– Shalqini

– Kastravecat

– Selino

– Luleshtrydhet

– Spinaqi

– Kivi

– Portokallet

– Portokalli i kuq (Grejpfrut)

– Supa Gazpacho

– Rrushi

Ndonëse ato nuk janë aq të pasura me lëndë ushqyese, ju gjithashtu mund të hani një kon bore ose akulli për shkak të përmbajtjes së lartë të ujit.

Çfarë tjetër duhet të keni parasysh në dietën tuaj kur jashtë është vapë?

Nuk ka shumë ushqime që duhet të shmangni në vapë. Megjithatë, pijet alkoolike nuk janë ideale për kohën kur është nxehtë, pasi alkooli është një diuretik, i cili mund të çojë në humbje më të madhe të ujit.

Ju mund të keni dëgjuar se nuk mjafton vetëm të pini ujë për të qëndruar të hidratuar.

Elektrolitet janë gjithashtu të rëndësishëm dhe zakonisht, ne i marrim ato gjatë ditës nga dietat tona.

Është e nevojshme vetëm kur kemi vërtet nevojë për hidratim shtesë (si për shembull të bëjmë ushtrime fizike intensive ose të kalojmë shumë kohë jashtë në vapë).

Disa ushqime janë natyrisht të pasura me elektrolite – dhe nëse keni nevojë për një nxitje hidratimi, thotë Rush, ato janë një ide e mirë për t’u ngrënë.

Kjo përfshin:

– Bananet, të cilat janë të mbushura me kalium

– Avokado, e cila ofron kalium dhe magnez

– Spinaqi, i cili ka magnez dhe kalcium

– Produktet e qumështit, të cilat përfshijnë kalcium dhe kalium (numërohen dhe akulloret)

Çfarë duhet të ha kur është shumë nxehtë për të gatuar?

Ndoshta jeni brenda dhe qëndroni sa më të ftohtë që të jetë e mundur, por ideja për të ndezur furrën tuaj është e vështirë.

Brandy Zachary, një praktikues i mjekësisë funksionale, thotë se mund të zgjidhni për “vakte të lehta dhe freskuese që kërkojnë përgatitje minimale” – dhe, natyrisht, djersitje.

Kjo përfshin:

Sallatat: Një shumëllojshmëri sallatash me perime të pasura me ujë, proteina pa yndyrë si pulë e pjekur në skarë dhe yndyra të shëndetshme si; avokado, mund të jenë të kënaqshme dhe hidratuese.

Sandviçi: Sandviçët e ftohtë me mish pa dhjamë, djathë dhe shumë perime të freskëta janë të lehta dhe ushqyese.

Mbështjelljet: Mbështjelljet me drithëra integrale të mbushura me humus, perime dhe një burim proteinash, përbëjnë një vakt të shpejtë dhe të shëndetshëm.

Tasat me fruta: Një përzierje frutash hidratuese si shalqiri, pjepri dhe manaferrat, mund të jenë një vakt freskues dhe i lehtë për t’u përgatitur.

/Shqip.com