Lajme

DASH reagon sërish për të ardhmen e Kosovës dhe Serbisë

Departamenti Amerikan i Shtetit.
Departamenti Amerikan i Shtetit.

Departamenti amerikan i Shtetit është deklaruar sërish në lidhje me qëndrimet e tyre për raportin në mes Kosovës dhe Serbisë.

Në një përgjigje për Reporterin, DASh-i ka vlerësuar se e ardhmja e dy vendeve është në institucionet evropiane.

Tutje, amerikanët besojnë se dialogu është e vetmja rrugë.

“E ardhmja e të dy vendeve është në institucionet evropiane, normalizimi i marrëdhënieve të tyre përmes procesit të lehtësuar nga BE-ja është e vetmja rrugë përpara”, ka theksuar DASh.

/Shqip.com