Art Jetese

Cilat metoda ndihmojnë në kurimin e alergjisë së pranverës?

Në muajt e pranverës dhe verës, gjithnjë e më shumë njerëz ankohen për teshtitje, hundë të mbytura dhe rrjedhje, djegie, kruarje dhe lotim të syve dhe ndjenjë presioni në sinus.

Shkaku i këtyre simptomave në pranverë janë zakonisht kokrrat e polenit, të cilat prodhohen dhe çlirohen nga bimët gjatë fazës së pjalmimit.

Ka disa mënyra natyrale dhe të modës së vjetër për të lehtësuar simptomat e shkaktuara nga alergjitë. Një prej tyre është inhalimi i kontrolluar me barishte. Thithja e dhuratave që vijnë direkt nga natyra është mënyra për të pastruar sinuset dhe bronket.

Ndihma e parë dhe themelore për probleme të tilla shëndetësore është thithja e avullit. Nëse avulli kombinohet me një vaj esencial, rruga drejt sinuseve të pastruara është e garantuar. Përveç pastrimit të rrugëve të frymëmarrjes, vajrat esencialë në avull kanë efekte antibakteriale dhe anti-alergjike.

Ato janë shumë të dobishme dhe lehtësojnë aq mirë simptomat e sinusitit, saqë njerëzit ndjejnë lehtësim pas thithjes së parë.

Molekulat e këtyre vajrave të fuqishëm depërtojnë thellë në mukozën e hundës dhe thyejnë mukozën, duke lehtësuar frymëmarrjen dhe mbrojtjen nga infeksionet.

Si të bëni inhalimet?
Procedura për përgatitjen e lëngut për inhalim është jashtëzakonisht e thjeshtë. Duhen vetëm 2 deri në 4 decilitra ujë, i cili duhet të ngrohet deri në pikën e vlimit. Hidhni 3 deri në 4 pika vaj esencial në ujë, mundësisht sherebelë, eukalipt, mente ose pemë çaji.

Hapi tjetër është të vendosni fytyrën mbi avull dhe të mbuloni kokën me një peshqir. Thithni avullin sa më shumë që të jetë e mundur derisa të ftohet. Thjesht duhet të keni kujdes që të mos vendosni më shumë vaj sesa duhet, sepse në atë rast thithja mund të jetë e pakëndshme, sepse do të ndjeni një djegie të pakëndshme në hundë.

Xhenxhefili është një bimë e njohur gjerësisht për vetitë e shumta medicinale. Prej tij mund të përgatitet një çaj i shkëlqyer, i cili gjithashtu mund të lehtësojë simptomat e sinusitit. Hidhni pak xhenxhefil të grirë në ujin e vluar dhe lëreni të mbuluar për orën tjetër pasi të vlojë. Çaji i përgatitur në këtë mënyrë mund të pihet dhe të thithet.

Shija pikante dhe aroma e mprehtë e xhenxhefilit do të pastrojnë plotësisht traktin respirator. Është shumë efektiv në hundët e mbytura, pasi ka fuqinë të nxisë prishjen dhe sekretimin e mukusit.

Borziloku është gjithashtu një barishte që njihet që nga kohërat e lashta si e mirë për sëmundje të ndryshme shëndetësore. Borziloku në vetvete përmban një sasi të caktuar vaji esencial, kështu që është një zgjedhje e shkëlqyer për inhalimet e destinuara veçanërisht për trajtimin e sinuseve të dhimbshme. Kjo bimë medicinale e njohur do t’ju ndihmojë të përballeni me dhimbjet e hundës të shkaktuara nga sinoziti.

Duke pasur parasysh efektin e madh në sinuset, një kollë e thatë dhe e vazhdueshme do të ulet automatikisht nëse inhalimet praktikohen rregullisht.

Për inhalimet me borzilok ju nevojiten vetëm 2 lugë gjelle borzilok, të cilin duhet ta vendosni në një litër ujë të vluar. Procedura e mëtejshme është e njëjtë si në shembujt e përmendur. Është e nevojshme të thithni avullin nga përzierja e përgatitur për inhalacione dhe të përpiqeni të qëndroni sa më gjatë mbi avull, në mënyrë që pasazhet e hundës të pastrohen sa më shumë. Mund të përdorni edhe vaj esencial të borzilokut.

Borziloku mund të përdoret edhe në kombinim me nenexhikun dhe kamomilin, të cilat janë po aq të mira dhe shëruese. Kjo treshe del gjithmonë fitimtare në luftën kundër kollës, e cila shkaktohet nga ftohja dhe bronkiti. Kombinimi i këtyre tre bimëve, të cilat në mbarë botën njihen si një nga ilaçet më të mira natyrale, do të ketë një efekt antibakterial edhe në trupin e njeriut.

Duke thithur këto dhurata të natyrës, mukoza në sinuset dhe mushkëritë do të shpërbëhet plotësisht, dhe borziloku, nenexhiku dhe kamomili do të jenë gjithashtu përgjegjës për ekspektorimin më të shpejtë dhe më efektiv.

Mente dhe kamomili njihen për efektin e tyre qetësues dhe do të ofrojnë një trajtim relaksues për traktin respirator.

Duhet të përgatisni 2 qese çaj kamomili, 5 qese mente dhe një degë borzilok. Këta tre përbërës shtohen në 1 litër ujë të valuar dhe mund të filloni inhalimet. Vendosni një peshqir mbi kokën tuaj dhe përpiquni të thithni sa më shumë avullin që vjen nga tasi.

Avulli thithet ngadalë dhe duhet të keni kujdes që të mos bllokoni plotësisht rrjedhën e ajrit me peshqir për të shmangur mundësinë e djegies. Këto tre ushqime kombinohen më së miri në mbrëmje, para se të shkoni në shtrat. Kjo përzierje mund të vendoset në dhomën ku flenë fëmijët, për të thithur tymrat.

Kripa e detit njihet si një ilaç popullor, veçanërisht kur bëhet fjalë për traktin respirator. Mjafton të vendosni vetëm një lugë të vogël kripë deti në gjysmë litri ujë dhe të thithni avullin. Procedura është e njëjtë si për inhalimet e tjera, ku koka duhet të mbulohet dhe avulli nga përzierja e kripës së detit dhe ujit duhet të thithet vazhdimisht.

Inhalimet e tilla arrijnë një efekt të fortë dhe të qëndrueshëm, sepse kripa e detit do të pastrojë të gjitha bakteret dhe ndikimet e tjera negative nga trakti respirator, dhe organet e frymëmarrjes do të qetësohen dhe do të punojnë normalisht.

Kjo do të ndihmojë shumë personat që kanë irrituar dhe dëmtuar mukozën e hundës për shkak të ftohjes, sinozitit apo bronkitit.

Shumica e njerëzve kanë rigon në kuzhinën e tyre dhe nuk e kanë idenë se mund të jetë një ndihmë e madhe nëse vuajnë nga alergjitë. Inhalimet e rigonit janë efektive për rrjedhjen e hundës, si dhe kongjestionin e hundës të shkaktuar nga alergjitë.

Ky ushqim përmban antihistamine natyrale, të cilat janë përgjegjëse për çlirimin e histaminës. Ka erë të fortë dhe nëse nuk përdoret vaj esencial i rigonit, mjafton pak nga kjo lëndë e thatë.

Sasia që nuk duhet të tejkalohet është në majë të një luge të vogël çaji. Dhe sigurisht që do të nevojitet 1 litër ujë.

Pasi uji vlon, i shtohet rigon dhe mund të fillojë thithja. Thithni butësisht dhe ngadalë dhe mos u afroni shumë, sepse aroma është vërtet e fortë dhe mund të jetë shumë e pakëndshme.

Rigoni mund të përdoret edhe në një mënyrë tjetër. Vendosni një pikë vaj esencial në gishtin tuaj dhe më pas fërkojeni në gjuhë.

/Shqip.com