Art Jetese

Cilat janë gabimet që i bëjmë kur i pastrojmë dhëmbët?

Ne kemi larë dhëmbët që kur kemi ditur për veten tonë dhe çdo ditë.

Megjithatë, shumica e njerëzve bëjnë gabime për shkak të të cilave ne nuk i lajmë dhëmbët ashtu siç duhet.

Ne përdorim të njëjtën furçë për një kohë të gjatë

Rekomandohet ndërrimi i furçës së dhëmbëve çdo 3, 4 muaj, ndaj merrni vendimin për ta ndërruar furçën e dhëmbëve më shpesh.

Flokët e konsumuar dhe të thyer nuk do t’i mbajnë dhëmbët tuaj të pastër – këto janë shenja që tregojnë se është koha për të blerë një furçë dhëmbësh të re, shkruan Zubo.hr.

Ne nuk i lajmë dhëmbët mjaftueshëm

Dhëmbët duhet të lahen për të paktën dy minuta të plota, dy herë në ditë.

Koha mesatare që shumica e njerëzve shpenzojnë duke larë dhëmbët është 45 sekonda.

Ne i lajmë dhëmbët shumë ashpër

Jini të butë me dhëmbët tuaj. Ju mund të mendoni se larja më e fortë do të largojë më shumë mbetje ushqimore dhe baktere, por larja e butë është gjithçka që nevojitet.

Presioni i tepërt mund të dëmtojë mishrat e dhëmbëve.

Lajmë dhëmbët menjëherë pas ngrënies

Nëse ndjeni nevojën për të larë dhëmbët pasi keni ngrënë ose pirë, prisni të paktën 60 minuta para se të lani, veçanërisht nëse keni ngrënë diçka të thartë si limoni, grejpfrut ose sode.

Pini ujë ose përtypni çamçakëz pa sheqer për të pastruar gojën ndërsa prisni të laheni.

I hedhim furçat gabimisht

Kur të keni mbaruar larjen, mbajeni furçën drejt dhe lëreni të thahet jashtë. Shmangni mbajtjen e furçës së dhëmbëve në një enë të mbyllur, ku bakteret kanë më shumë mundësi të rriten.

Ne përdorim furça me fije të forta

Flokët e butë janë gjithmonë një zgjedhje e mirë.

Jini të kujdesshëm dhe të butë, veçanërisht aty ku bashkohen mishrat dhe dhëmbët. Flisni me dentistin tuaj se çfarë lloj furçe dhëmbësh është zgjidhja më e mirë për ju.

Kemi një teknikë të gabuar të larjes së dhëmbëve

Këtu është një teknikë që mund të provoni për një larje të plotë:

Së pari, vendosni furçën e dhëmbëve në një kënd 45 gradë me mishrat e dhëmbëve.

Më pas lëvizni butësisht furçën përpara dhe mbrapa me lëvizje të shkurtra.

Më pas pastroni sipërfaqet e jashtme, të brendshme dhe përtypëse të dhëmbëve.

Në fund, për të pastruar sipërfaqet e brendshme të dhëmbëve të përparmë, anoni furçën në mënyrë diagonale dhe bëni disa goditje lart e poshtë.

Ne përdorim një furçë që nuk është më e përshtatshme

Ka shumë furça dhëmbësh që mund t’i lënë dhëmbët tuaj të freskët dhe të pastër, duke përfshirë ato të dorës dhe ato elektrike.

Provoni lloje të ndryshme derisa të gjeni atë që funksionon më mirë për ju.

Për shembull, një furçë elektrike mund ta bëjë më të lehtë për ju të bëni disa punë për ju nëse keni probleme me larjen.

Pavarësisht se cilin të zgjidhni, mbani mend se jo gjithçka është në furçë – një gojë e pastër varet edhe nga mënyra e larjes dhe mirëmbajtja e rregullt e higjienës orale.

/Shqip.com