Chelsea siguron vendin e parë, Broja triumfues në duelin e dy shqiptarëve

Në Austri, RB Salzburg u mposht nga Chelsea i Graham Potter me skuadrën e Premier League që ruajti vendin e parë.

Mikpritësit u trembën lehtë kur portieri Philipp Köhn u përplas me Kai Havertz herët, por fatmirësisht ai ishte në gjendje të vazhdonte.

Mateo Kovacic goditi nga largësia për ta quar topin në këndin e sipërm.

Blutë më pas vazhduan të dominojnë topin në pjesën e parë dhe gjetën objektivin në disa raste, por u përpoqën të shtonin një të dytë.

Pierre-Emerick Aubameyang, në veçanti, u mohua dy herë nga Köhn nga diapazoni i pikës së bardhë.

Salburg u kundërpërgjigj në pjesën e dytë dhe gjuajtja e Junior Adamu në kuadrat mundi Kepa Arrizabalaga për 1-1.

Megjithatë, nuk do të qëndronte në nivel për shumë kohë, kur Havertz shënoi një golin e tij të parë në Ligën e Kampionëve këtë sezon.

Në pjesën e dytë u inkuadruan dy shqiptarë me Brojan që hyri për Chelsean dhe Kamberi për vendasit.

Chelsea siguron vendin e parë, kurse RB Leipzig është i dyti.

Sevilla ka arritur të marr tri pikë të plota përball Coppenhagen me rezultat 3:0.

Mikpritësit ishin ata që trokitën në derë gjatë pjesës së parë me më shumë goditje në portë (katër me një). Suso, Papu Gómez dhe Kasper Dolberg e mbajtën të gjithë portierin Kamil Grabara në gishtat e këmbëve, megjithëse u mungonte prekja e fundit.

Megjithatë, mysafirët patën dy nga rastet më të mira për të thyer bllokimin, pasi Mohamed Daramy dështoi dhe më pas u largua përsëri menjëherë në pjesën e dytë.

Pas realizimit të një goditjeje të rrallë nga këndi që bëri që portieri Marko Dmitrović ta grushtonte topin, ai u hodh në mënyrë të vështirë dhe i ra William Clem gjysma e breshërisë së të cilit goditi dërrasën e drurit.

Pas frikës së lehtë, Sevilla e rriti përsëri presionin dhe më në fund gjeti këpucët e golave ​​për përparim.

Krosi i Gómez u kthye në zonë dhe gjeti kokën e zëvendësuesit Youssef En-Nesyri për 1-0 nën brohoritjet e zhurmshme të tifozëve vendas. Fatkeqësisht për mikpritësit, golashënuesi më pas u detyrua të largohej nga lëndimi pas vetëm 25 minutash lojë.

Sevilla shënoi edhe dy herë për katër minuta për të vulosur fitoren.

Ishin Isco e Montiel që gjetën golin për rezultatin përfundimtar 3:0.

Sevilla ende rrezikon rënien, pasi gjendet në vendin e tretë, kurse Copenhagen është eliminuar tashmë.