Sport Ndërkombëtar

Çfarë po ndodh me Mohamed Salahn?

Mohamed Salah

Egjiptiani ka shënuar vetëm shtatë gola në 28 ndeshjet e tij të fundit, por pritshmëria në Anfield është që kjo të jetë vetëm një goditje e përkohshme.

Nëse ndonjëherë një fytyrë mund të përmbledhë zhgënjimin e një ekipi, ai ishte ai i Mohamed Salah në Napoli të mërkurën mbrëma.  

Ylli egjiptian i Liverpool- it nuk e ka pëlqyer asnjëherë zëvendësimin.

Ai e urren atë, në fakt, dhe aq më tepër kur ka mbetur gjysmë ore dhe skuadra e tij është 4-1 poshtë dhe ndjek lojën.

Por gjithçka nuk është në rregull në Anfield tani, madje edhe Salah po vuan ndërsa Reds kërkojnë rezultate, ritëm dhe besim.

Me dy gola në shtatë ndeshjet e tij të para konkurruese – ne nuk do të llogarisim FA Community Shield – ky është fillimi i tij më i keq, duke shënuar gola, në një sezon që nga bashkimi me Liverpool në 2017.

Në dy fushatat e mëparshme, për krahasim, Salah kishte shënuar gjashtë herë deri në këtë pikë.

Tashmë, perspektiva për një tjetër Këpucë të Artë në Premier League – e cila do të ishte e katërta e tij në gjashtë sezone – duket e largët, me Erling Haaland tashmë dyshifror dhe mesatarisht një gol çdo 49 minuta.

Salah, nga ana tjetër, është mesatarisht një në çdo 270.

Vetëm ai nuk është fajtor për problemet e Liverpool-it. Përkundrazi, ai është viktimë e një ekipi që ka humbur rrugën e tij, në aspektin e strukturës, organizimit, energjisë dhe pothuajse gjithçka tjetër në mes.

Ai mund të jetë një nga lojtarët më të mirë në botë, por edhe ata kanë vështirësitë e tyre.

Jurgen Klopp sugjeroi të mërkurën, pas asaj humbjeje ndëshkuese të Ligës së Kampionëve ndaj Napolit, se skuadra e tij duhej të “rishpikte” veten, por në rastin e Salah më shumë ka të bëjë me kthimin në zakonet e vjetra sesa me fillimin e zakoneve të reja.

Nëse Liverpool mund ta shkarkojë atë, atëherë pjesa tjetër duhet të ndjekë.

Pra, si e bëjnë atë? Çelësi mund të qëndrojë jo vetëm në rikthimin e Thiago Alcantara-s, i cili duhet të shtojë kontrollin dhe nervozizmin në mesfushë që i ka munguar të dyja gjatë gjithë sezonit, por te Darwin Nunez, rreth të cilit tani duhet të ndërtohet sulmi i ri i Liverpool-it.

Duket shumë kohë më parë tani, por kishte shenja premtuese në mënyrën se si Salah dhe Nunez u lidhën dhe u lidhën, shkurtimisht, kundër Manchester Cityt në Community Shield në fund të korrikut, dhe më pas përsëri në Fulham në hapjen e Premierligës. javë më vonë.

Në të dyja ndeshjet, të dy lojtarët shënuan dhe të dy lojtarët asistuan tjetrin, me praninë e Nunez në kutinë e penalltisë duke krijuar një lloj paniku dhe konfuzioni, për të mos përmendur hapësirën nga e cila Salah mund të përfitonte./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022