Lajme Botë

Bilanci i luftës në Gaza, shkon në mbi 31,600 numri i të vdekurve

92 persona janë vrarë në Gaza gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të vdekurve që nga 7 tetori në 31,645 palestinezë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza.

Gjithsej 130 persona janë lënduar në 24 orët e fundit, shtoi ministria, duke e çuar numrin e të plagosurve në 73,676. Shumë nga viktimat mbeten të bllokuara nën rrënoja dhe në rrugë, me ambulancën dhe ekuipazhet e mbrojtjes civile të paaftë për t’i arritur.

11 palestinezë u vranë në një bombardim izraelit të një shtëpie në Deir al Balah në Gaza qendrore herët të dielën, sipas Spitalit të Martirëve Al-Aksa, të cilët morën viktima dhe trajtuan të tjerët që u plagosën.

Sipas dëshmitarëve okularë bombardimi ishte shkaktuar nga një sulm ajror izraelit.

/Shqip.com