Teknologji

Apple identifikon problemet që po e shkaktojnë ngrohjen e iPhonëve 15

iPhone 15
iPhone 15

Apple të shtunën ka thënë se ka identifikuar disa probleme tek iPhonet 15.

Defekti ka të bëjë me softuerin IOS 17 i cili, sipas kompanisë, do të rregullohet në një përditësim të ardhshëm.

Pas ankesave se telefonat e rinj po ngrohen shumë, Apple ka njoftuar se pajisje ngrohet ditët e para, pas konfigurimit të pajisjes për shkak të rritjes së aktivitetit.

“Një çështje tjetër përfshin disa përditësime të fundit të aplikacioneve që po e mbingarkojnë sistemin”, tha Apple, shkruan Reuters.

Aplikacionet e palëve të treta që shkaktojnë problemin përfshijnë lojën Asphalt 9; Instagrami i Metës (META.O); dhe Uber, sipas kompanisë. Instagram tashmë e rregulloi problemin me aplikacionin e tij më 27 shtator.

Rregullimi i ardhshëm i gabimeve në iOS 17 nuk do të ulë performancën për të adresuar temperaturën e iPhone.

Kompania me seli në Cupertino, Kaliforni tha se iPhone 15 Pro dhe Pro Max nuk kanë telashe me mbinxehje për shkak të dizajnit.

/Shqip.com