Lajme Botë

Abbas: Autoriteti Palestinez gati të marrë kontrollin në Gaza

Autoriteti Palestinez është gati të marrë përgjegjësitë në Gaza ka deklaruar presidenti palestinez, Mahmoud Abbas, shkruan Sky News.

Abbas tha se autoriteti ishte i përgatitur për të marrë kontrollin nga Hamasi në Rripin e Gazës si pjesë e zgjidhjes gjithëpërfshirëse politike për Bregun Perëndimor, Jerusalemin Lindor dhe Gazën.

Në vitin 2007, Hamasi mori pushtetin nga Partia Fatah, e cila kontrollon Autoritetin Palestinez, pas përleshjeve të dhunshme.

Hamasi ka qenë qeveria që atëherë, drejton shërbimin civil dhe kryen funksionet e një shteti si kujdesi shëndetësor dhe kanalizimet, megjithëse nuk ka lejuar zgjedhje të tjera.

/Shqip.com