Lajme Ballkan

A është Vuçiqi i gatshëm të heqë dorë nga Radoiçiqi për shkak të urdhrit të INTERPOL-it?

Fotografi ilustruese.
Fotografi ilustruese.

Aleksandar Vuçiq do ta mbrojë Milan Radoiçiqin nga ekstradimi në Kosovë sipas urdhër-arrestit të Interpolit, derisa autoriteti i tij të kërcënohet në çfarëdo mënyre, thonë bashkëbiseduesit e Danas, duke komentuar kërkimin ndërkombëtar për ish-nënkryetarin e Listës Serbe dhe Bashkëpunëtori më i afërt i Vuçiqit për çështjen e Kosovës.

Megjithatë, ata nuk e përjashtojnë mundësinë që Radoiçiq të vazhdojë të arrestohet në Serbi për shkak të shtrëngimit të rregullave dhe presionit ndërkombëtar.

Lista e të kërkuarve të Interpolit

Organizata ndërkombëtare policore Interpol ka lëshuar fletarrest për ish-nënkryetarin e Listës Serbe, Milan Radoiçiq dhe 19 persona të tjerë për shkak të ngjarjeve tragjike të ndodhura më 24 shtator në Banjska, në veri të Kosovës.

Pasi që Kosova nuk është anëtare e Interpolit, urdhër-arrestet ndërkombëtare lëshohen përmes UNMIK-ut.

Përveç Radoiçiqit, siç pretendojnë jozyrtarisht burimet e Danas-it, në listën e kërkimeve të Interpolit janë edhe nëntëmbëdhjetë persona të tjerë: Danilo Vasiq, Lazar Smigiq, Marjan Radojeviq, Milorad Kerstoviq, Milorad Jevtiq, Momçilo Vukotiq, Sasha Periq, Stefandiq, Sasha Periq, Stefandic, Jovanoviq, Trajko Vasiq, Ugljesha Jarediç, Urosh Milliq, Velko Gjorgjeviq, Vladimir Radivojeviq, Vladimir Vukotiq, Vllasimir Andriq, Vukashin Jarediq dhe Aleksandar Milosavleviq.

Për kujtesë, Milan Radoiçiq mori përgjegjësinë për ngjarjet në Banjskë të 24 shtatorit, kur në orët e mëngjesit pati një konflikt të armatosur me Policinë e Kosovës. Më pas mbeti i vrarë polici i Kosovës Afrim Bunjaku, një tjetër u plagos, ndërsa tre serbë u vranë dhe disa u plagosën nga grupi i drejtuar nga Milan Radoiçiq.

Milan Radoiçiq mund të jetë një dëshmitar i papërshtatshëm

Bashkëbiseduesit e Danas theksojnë se ka disa arsye pse presidenti do të shmangë për aq kohë sa të mundet të veprojë sipas këtij mandati.

Arsyeja e parë dhe shumë e rëndësishme është se Radojiçiq ndonjëherë mund të jetë një dëshmitar i çuditshëm në rastin e Banjskës. Një arsye tjetër është se Serbia nuk e njeh drejtësinë e Kosovës, pavarësisht se UNMIK-u dhe Interpoli janë të përfshirë.

Përveç kësaj, siç thonë ata, ekstradimi i Radoçiqit do të ishte një njohje eksplicite e pavarësisë së Kosovës dhe shkelje më e drejtpërdrejtë e Kushtetutës së Serbisë.

Dhe ky mund të jetë arsyetimi i Vuçiqit për mosveprimin e urdhrit të Interpolit, thonë bashkëbiseduesit e Danas.

“Pritej që Prishtina të mos hiqte dorë nga kërkesa që Radoiçiq të ekstradohej tek autoritetet e Kosovës. Urdhri i Interpolit, megjithatë, është befasi sepse nuk pritej që Prishtina t’i drejtohej UNMIK-ut për një gjë të tillë”, tha për Danas politologu Ognjen Gogiç.

Sipas tij, Kosova në disa raste ka tentuar të bëhet anëtare e Interpolit, në të cilat Serbia e ka penguar. Kosova e konsideron veten një shtet sovran që ushtron pushtetin gjyqësor në mënyrë të pavarur.

Kosova dhe Serbia nuk kanë nënshkruar marrëveshje ekstradimi

Edhe presidenti i “Srpski opstanka” nga Kosova, Aleksandar Arsenijeviq shpjegon për Danas se pse nuk duhet të pritet ekstradimin e Milan Radoiçiqit në Kosovë.

“Kosova dhe Serbia nuk kanë nënshkruar asnjë marrëveshje ekstradimi. Përveç kësaj, Serbia nuk e njeh Kosovën dhe është e pamundur të pritet ndonjë ekstradim. Nëse gjykatat e UNMIK-ut do të ishin në fuqi, atëherë situata me siguri do të ishte ndryshe”, thotë Arsenijeviq.

Ai shton se sa i përket urdhrave të Interpolit, është një mesazh i fortë, por ka të bëjë me anëtarët e Interpolit që e kanë njohur Kosovën, apo kanë lidhje të forta politike me Kosovën.

Avokati Bozho Preleviq në një prononcim për Beta-n thekson se autoritetet në Beograd me Aleksandar Vuçiq nuk guxojnë ta arrestojnë Milan Radoiçiqin sepse e dinë se ai nuk e ka organizuar konfliktin në Banjskë më 24 shtator dhe mund të jetë dëshmitar i pavolitshëm.

Sipas tij, për Serbinë do të ishte problem të mos vepronte me urdhër të Interpolit në momentin “kur dihet se kush po e mbron Radoiçiqin në Serbi”.

/Shqip.com